عکاسی و تصویر برداری هوایی بیش از 100 سال یعنی از زمانی که انسان توانست برای اولین بار پرواز کند و دوربین فیلمبرداری نیز اختراع گردید، قدمت دارد. این روش، در واقع دیدن و گرفتن عکس و فیلم از داخل یک وسیله پرنده و از مناظریست که از روی زمین بخوبی دیده نمی شوند. تصویربرداری هوایی چه بوسیله ماهواره باشد، چه وسایل پرنده سرنشین دار و یا وسایل پرنده بدون سرنشین، یکی از زیباترین و کاربردی ترین روشهای تصویربرداری در دنیاست تا با استفاده از تسلط هوایی بتوان شمایی کامل از پروژه ها و فعالیتها بدست آورد.در گذشته در صورت عدم دسترسی به سطوح مرتفع و مسلط، برای داشتن یک عکس یا فیلم هوایی از یک کارخانه، ساختمان در حال احداث و یا مراکز تجاری و پروژه‌ها می بایست از یک هواپیما یا هلیکوپتر سرنشین دار استفاده می‌شد که هزینه‌های گزافی داشت و اغلب برای تبلیغات مقرون بصرفه نبود و فقط بالاجبار در موارد اضطرار استفاده میشد.

امروزه با توجه به ورود وسایل پرنده بدون سرنشین و همچنین دوربینهای کوچک با کیفیت تصویر و سرعت بالا به دنیای تکنولوژی، این امکان برای اشخاص، شرکتها و همچنین مدیران پروژه فراهم‌شده که با صرف هزینه‌های بسیار کمتر از گذشته، امکان استفاده از تصاویر و فیلمهای هوایی با وضوح و کیفیت بسیار عالی برای نه تنها معرفی و تبلیغ محصولشان بلکه مشاهده پیشرفت کار پروژه‌ها و سطح عمومی تحت فعالیت عمرانی‌شان داشته باشند.

بررسی انواع هواپیماهای بدون سرنشین و ویژگی‌های آنها

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین جهت عکاسی و تصویربرداری هوایی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است؛ امروزه و بخصوص در چند سال گذشت شامل تحولات اساسی در زمینه عکاسی و تصویربرداری هوایی بوده‌ایم؛ تا چندی پیش عکاسی هوایی تنها به تصاویر ماهواره‌ای و عکاسی در هلیکوپترها ختم میشد، اما امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی، شاهد اختراع‌های بسیار کاربردی در این زمینه هستیم.

اکنون هواپیماهای بدون سرنشین گستردگی وسیعی دارند و در انواع مختلفی از اسباب بازی تا کاربردهای حرفه ای و تخصصی طراحی و تولید می‌شوند؛ از جمله این پهبادها می‌توان به (هلی شات، فانتوم، ماویک و…) اشاره داشت. این دستگاه‌های کاربردی در قیمت و البته کاربردهای مختلفی وجود دارند که تمامی آنها به واسطه یک باتری لیتیومی و سیستم کنترل از راه دور، در دسترس هستند.

در اولین برخورد با پهبادها شاید تصور کنید که کنترلر ساده‌ای دارند و به راحتی می‌توان از آنها استفاده کرد، اما باید این نکته را یادآور شوم که اگر همچین تصوری دارید، سخت در اشتباهید! کافیست تنها کنترل این دستگاه‌ها را در دست بگیرید تا متوجه پیچیدگی آنها شوید. بخصوص اینکه نمونه‌های حرفه ای هلی‌شات و ماویک‌ها امکانات و ویژگی‌های بسیار پیشرفته‌ای را از خود به نمایش می‌گذارند که از جمله آنها می‌توان به:

 1. سیستم GPS
 2. سنسورهای متعدد برای عدم برخورد با
 3. حالت‌های متعدد پرواز
 4. حالت پرواز ثابت در یک نقطه
 5. ردیابی سوژه
 6. عکاسی در حین فیلمبرداری

مزایای پرنده‌های بدون سرنشین در عکاسی هوایی چیست؟

 1. کم هزینه و ارزانترند.
 2. بسیار کم صداتر هستند و میزان آلودگی صوتی آن در مناطق مسکونی ناچیز بوده و همچنین تاثیر منفی آنها بر محیط زیست بسیار کمتر است.
 3. برای نشست و برخاستن نیازی به فرودگاه یا Helipad (محل نشست و برخاست هلیکوپتر)، ندارند.
 4. بوسیله سیستمهای تثبیت کننده تصاویر که بر روی وسایل پرنده بدون سرنشین استفاده می شوند وضوح و کیفیت تصاویر گرفته شده همسان و در بعضی موارد حتی بهتر از عکسها و تصاویر گرفته شده توسط انواع وسایل سرنشین دار است.
 5. سرعت پروسه اجاره و دریافت مجوزها بسیار کوتاه بوده و نیاز به هماهنگی های نظامی ندارد.
 6. تصاویر دریافتی در آسمان بطور همزمان بصورت Full HD در روی زمین قابل مشاهده می باشد.
 7. به علت عدم حمل مسافر امنیت نیروی انسانی به خطر نمی‌افتد.
  قابلیت مانور بسیار بیشتری نسبت به هلیکوپترهای سرنشیندار را داشته، امکان نزدیک شدن به سطح زمین تا فاصله بسیار نزدیک را دارند و میتواند در جهات مختلف و زاویه های گوناگون حرکت کنند.

در میان وسایل پرنده بدون سرنشین هلیکوپتر به عنوان یکی از کامل ترین و قابل انعطاف ترین آنان برای تصویر برداری و عکاسی هوایی در دنیا استفاده های پرشمار دارد. این پرنده، با دقت پرواز بسیار بالا توانایی گرفتن عکس و فیلم از موضوعات و اشیاء ثابت و متحرک در زوایای مختلف و منحصر به فرد را دارا می باشد.

معایب عکاسی هوایی چیست ؟

عکاسی و تصویربرداری هوایی همچون عکاسی آثار هنری مزایا و فاکتورهای اساسی را از خود به نمایش می گذارد؛ اما لازم است بدانید که در این روش عکاسی معایبی نیز وجود دارد که حتما باید آنها را مورد توجه قرار دهید؛ اولین موردی که در عکاسی و تصویربرداری هوایی به چشم می‌خورد، مقیاس متغیر تصویر است؛ در واقع هرچه ارتفاع "هلی‌شات و پهباد" شما افزایش یابد، مقیاس تصویر نیز تغییر خواهد کرد!

مسئله بعدی که باید به آن توجه داشته باشید؛ کمک از افرادی متخصص و حرفه‌ای در این زمینه است، در حقیقت باید بدانید که کار کردن با هلی‌شات‌ها کار هرکسی نیست و برای فعالیت در این زمینه به افراد حرفه‌ای یا آموزش و کسب مهارت، نیاز دارید؛ اما مهم‌ترین مسئله‌ای که در عکاسی هوایی شاهد آن هستیم، توجه به این موضوع است که به هیچ عنوان نمی‌توانید در بادهای تند و هوای بارانی از آنها استفاده کنید!

کاربردهای عکاسی هوایی چیست ؟

کاربردهای بیشماری برای عکاسی و تصویر برداری هوایی توسط هلیکوپتر بدون سرنشین وجود دارد که تقاضا را برای این پرنده بسیار بالا برده است. هم اکنون شرکتهای متعددی در تمام نقاط جهان به انجام این کار مبادرت می ورزند.

 1. تصویر برداری و عکاسی هوایی از سکوها و اسکله های نفتی
 2. تصویر برداری و عکاسی هوایی از کارخانجات صنعتی و تولیدی جهت معرفی و تبلیغ
 3. تصویر برداری و عکاسی هوایی از پروژه های و فعالیت های نفتی در خشکی و دریا جهت نشان دادن پیشرفت کار در فازهای مختلف
 4. تصویر برداری و عکاسی هوایی از پروژه های سد سازی در مناطق صعب العبور یا کوهستانی
 5. تصویر برداری هوایی ، عکاسی و کنترل هوایی مناطق حفاظت شده حیاط وحش حیوانات
 6. تصویر برداری و عکاسی هوایی از مسابقات مختلف ورزشی (اتومبیل رانی، موتور سواری، قایق رانی، اسکی، فوتبال، گلف و ...)
 7. تصویر برداری و عکاسی هوایی در صنعت سینما (مستند سازی و فیلمهای سینمایی)
 8. تصویر برداری و عکاسی هوایی از ساختمانهای در حال ساخت و پروژه های عمرانی
 9. تصویر برداری و عکاسی هوایی از نفتکشها،کشتی ها، و شناورهای عملیاتی
 10. تصویر برداری و عکاسی هوایی از مراکز تجاری، همایشها، مزارع و کشتزارها و ...
 11. تصویر برداری و عکاسی هوایی از جشن ها و رژه ها و دیگر مراسم ها از آسمان

راهنمای سفارش آنلاین عکاسی هوایی و پانوراما

جهت سفارش آنلاین عکاسی صنعتی | تبلیغاتی شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ژانر عکاسی ( موضوع عکاسی ) مورد نظر را انتخاب نمایید*
عکاسی هوایی و پانوراما
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی هوایی و پانوراما *
عکاسی هوایی
عکاسی هوایی
عکاسی هوایی موزاییکی
عکاسی هوایی موزاییکی
عکاسی پانوراما فلت
عکاسی پانوراما فلت
عکاسی پانوراما 360 درجه یا تور مجازی کروی
عکاسی پانوراما 360 درجه یا تور مجازی کروی
در صورتی که سبک یا فضای خاصی از عکاسی مد نظر دارید، نمونه مشابه آن را برای ما ارسال کنید
Drag & Drop Files Here Browse Files


ویژگیهای فنی سیستم تصویربرداری هوایی

گرفتن عکس با وضوح بالا و فیلم با کیفیت 4k توسط دوربینهای تثبیت شده و ضد لرزه از موضوعات در حال حرکت و ثابت در فواصل و ارتفاعات مختلف (ارتفاع تا 1000 متر) در جهات و زوایای مختلف به مدت یک ساعت بوسیله هلیکوپترهای بدون سرنشین و ارسال همزمان تصویر از هلیکوپتر به زمین و کنترل آن از روی زمین که دقت تصویر برداری و عکاسی را بسیار بالا می برد و به فیلمبردار این امکان را می دهد که تصویر ارسالی را قبل از گرفتن عکس یا فیلم مشاهده کند.

در کل می‌توان گفت انواع هواپیما بدون سرنشین، ابزارهای بسیار کاربردی می‌باشند که در عین سادگی، پیچیده هستند؛ هلی شات و ماویک‌ها دو نمونه حرفه‌ای از هواپیماهای بدون سرنشین هستند که به صورت تخصصی در زمینه طراحی پهباد برای عکاسی و تصویربرداری هوایی، فعالیت می‌کنند. همچنین از آنها می توان در سایر زمینه ها همچون عکاسی فضاهای اداری ، عکاسی تور مجازی نیز استفاده نمود.

تعرفه تصویربرداری هوایی به چه شکل می باشد ؟

میزان تعرفه تصویر برداری هوایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید این عوامل که شامل فضای مورد نیاز برای عکس برداری، نور ، آب و هوای منطقه و ... بدرستی بررسی گردد از این رو نمی توان قیمت واحد و مشخصی را در نظر گرفت اما پیشنهاد میکنیم از صفحه تعرفه های عکاسی ما برای مشاهده تمامی موارد دیدن فرمایید.